Profil instruktora


SOŇA ŠABACKÁ

Člen Kynologického klubu Zetor Brno, člen Kynologické záchranné jednotky ČR, člen Boxerklubu ČR a canisterapeutické organizace CANTES, držitel první výkonnostní třídy v záchranařině, výcvikář organizace KZJ ČR, bývalá rozhodčí SZBK ČR, národní rozhodčí KZJ ČR, celkem složeno 80 zkoušek z výkonu, účast na Mistrovství republiky záchranných psů, účast na Mistrovství světa záchranných psů, účast na Mistrovství MSK všech plemen, atest ministerstva vnitra pro nasazení v sutinách.


Psí škola Cituška Psí škola Cituška Psí škola CituškaKynologií se zabývám od roku 1989, kdy jsem si pořídila svoji první boxerku Ceti z Vodmiru. Výběru štěněte se musím doteď smát, převzala jsem již starší (14 týdnů), špinavou, nesocializovanou fenku odněkud ze zahrady a když jsem se pokoušela vyzkoušet její povahu a tleskla, zajela chudák pod stůl a už nevylezla. Přesto jsem ji něžně naložila do tašky a jely jsme domů.....Tak začala moje éra kynologie. Výcvik s první CITUŠKOU (tak jsme jí doma začali říkat) byl doslova pokus - omyl, byla bázlivá, měla reakci na střelbu a na obraně trošku na prut. Zároveň ale velmi temperamentní, vděčná za každé pohlazení, aportérka a tak se nám podařilo udělat spolu zkoušky ZM, ZVV1, ZVV2, IPO 1 a IPO 2 a vrhly jsme se na záchranařinu. Třikrát po sobě jsme se nominovaly na Mistrovství republiky záchranných psů, měly složenou nejvyšší záchranářskou zkoušku té doby - ZZP 3 a startovaly jsme na Mistrovství světa záchranných psů v Salzburku. Samozřejmě jsem Citu uchovnila a následně na ní odchovala 2 vrhy (tehdy moje chovatelská stanice PALBOX).

V době, kdy bylo Citě 7, jsem pokukovala po erdelovi a tak přibyl do smečky erdelí kluk se vznešeným jménem CANDY COMMANDER GAPONE. Tatínek byl sice světový vítěz a maminka fešanda, ale Kendík měl těžší ucho, a tak i když byl chovný a jeho povahové kvality byly excelentní, tatínkem se nikdy nestal. Zato na poli sportovním i praktickém jsme se vyřádili. S Kendíkem jsem složila celkem 29 zkoušek z výkonu a na poli praktickém Atest ministerstva vnitra pro praktické nasazení. Kromě nejvyšších zkoušek (IPO 3, VPG 3 a nejvyšší záchranářské) jsme 3 krát startovali na Mistrovství republiky záchranných psů a jedenkrát na Mistrovství Moravy všech plemen dle IPO 3. V praxi byla pro nás nejdůležitější záchranná mise do Alžíru, kde Kendík pomáhal hledat zavalené lidi po zemětřesení.

Když se Kendík přehoupl do věku seniora, náhodně jsem zajela za kamarádkou do Třebíče a domů jsem jely už dvě, já a IXIE DRAČINEC. Bez nadsázky musím říct, že lepší fenu těžko kdy potkám. Její srdíčko, její obrovská chuť do práce a oddanost pro mě bude už napořád symbolem povahy boxera. A protože si syn pamatoval první boxerku Citušku, tak se i druhá v pořadí jmenuje Cita. S Citou jsem doposud složila 21 zkoušek z výkonu, nejvyšší je zkouška IPO 3 a největším úspěchem ve všestranné kynologii je start na Mistrovství Moravy všech plemen v této kategorii. S Cituškou jsme se také nominovaly na Mistrovství světa boxerů ATIBOX v kategorii IPO 3, ale zranění tlapky nám ve startu zabránilo. V záchranařině se věnujeme hlavně vyhledání v plochách, startovaly jsme na Mistrovství IZS a jsme přihlášené na Atest MV. Po dobu roku a půl jsme také vykonávaly canisterapii v domě Svaté Ludmily, samozřejmě se složenou canisterapeutickou zkouškou. Dnes je to 7 letá dáma v plné síle a doufám, že nás toho společně ještě hodně čeká. A abych nezapomněla, matka tří vrhů a trojnásobná babička :)

Další boxeří dámou v naší smečce je QUIN MALAVE GEM a musím říct, že to byla láska na první pohled. Kvínka je veliká, silná fena, velmi vyrovnaná, neagresivní, přátelská. Má vlohy pro pachové práce, takže jí jdou stopy a v záchranařině se věnujeme vyhledání v sutinách. V současné době má složeno celkem 12 zkoušek z výkonu a asi největším úspěchem je nominace na Mistrovství světa boxerů ATIBOX 2011 v kategorii IPO 1. Kvínka se také letos stala poprvé maminkou 4 štěňátek (krycí pes Joshua z Ringu). Bohužel neštěstí nechodí jak se říká po horách, ale po lidech a psech a tak se Kvínka na jedné obraně při přípravě na Atibox zranila a skřípla si nerv. Její stav je stabilizovaný a nic ji nebolí. Bere homeopatika, má přiměřený pohyb a samozřejmě aktivity, které zvládne, stopy, poslušnost, hledání v lese, vodní záchranařinu. Pro praxi ani větší závody to už nikdy nebude, ale pro nás je nejdůležitější, že s námi může normálně žít.

Benjamínkem v naší smečce je nyní erdelteriér Ernie Finta-Star - můj splněný sen. Po úžasném Kendíkovi jsem znovu sebrala odvahu a vzala si k dvěma boxerkám (jedné starší dámě a druhé bohužel nemocné) erdelího kluka. Erník má nyní 10 měsíců a zatím se nenašla jediná vteřina, kdy bych svého rozhodnutí litovala. Kolem prstu si omotal nejen mě a syna, ale i obě holky a jeho temperament, teriérská povaha a nadšení pro cokoliv je prostě nakažlivé :) Tak uvidíme, kam až to spolu dotáhneme...


Psí škola Cituška Psí škola Cituška Psí škola Cituška Psí škola Cituška