Otrávené štěňátkoDo ordinace nám na pohotovost přišli majitelé s devítiměsíčním štěnětem německého ovčáka.

Fenka začala odpoledne po procházce nekoordinovaně chodit, motala se a nedokázala se udržet na nohách. Když si ji vzali domů, fenka dvě hodiny spala a nereagovala na žádné podněty. Tento stav majitele natolik zneklidnil, že přijeli na vyšetření. Do ordinace fenka přišla po svých, jevila zájem o okolí, ale končetiny jako by ji neposlouchaly. Byla celkově malátná, avšak klinické vyšetření neodhalilo kromě neurologických deficitů na všech čtyřech končetinách žádné abnormality. Rovněž vyšetření krve neodhalilo zjevnou příčinu náhle vzniklého stavu.

V anamnéze fenka neměla žádný úraz, pouze se majitelé zmínili, že rozhrabala biokompost. Vzhledem k tomu, že stav zvířete se postupně spíše zlepšoval, než zhoršoval, byl fence podán detoxikační gel plnící stejnou funkci jako živočišné uhlí a další podpůrné léky. Štěně bylo propuštěno do domácího ošetřování s dalšími instrukcemi, jak postupovat v případě zhoršení stavu.

Druhý den ráno majitelka volala, že našla v biokompostu rozžvýkané rostliny rajčat. Fenka se ze stavu vyspala a již je zcela v pořádku.

Tento případ jsme tedy uzavřeli jako otravu alkaloidy obsaženými v rostlině rajčete. Dávejte pozor na to, jak Váš pejsek tráví volné chvilky a co kde baští. I obyčejný kompost může představovat pro naše čtyřnohé kamarády velké riziko!

MVDr. Jolana Kaplanová a kol., veterinární ordinace SANOVET