Nebezpečná borelióza


Lymská nemoc aneb borelioza je onemocnění lidí, psů, koček i jiných zvířat přenášené klíšťaty. Původcem onemocnění je bakterie rodu Borrelia a přenáší ji některé druhy u nás žijících klíštat.

Klinické příznaky nakažení boreliózou jsou dost nespecifické a mohou se objevit až několik týdnů po přisátí infikovaného klíštěte (nechutenství, horečka, kulhání a otoky kloubů). Na rozdíl od člověka se u zvířat nesetkáváme s výrazným zarudnutím kůže v místě přisátí klíštěte. Laboratorní diagnostika spočívá ve stanovení hladiny protilátek v krvi.

Léčba lymské boreliózy je velmi zdlouhavá a i finančně nákladná, neboť je nutná dlouhodobá aplikace vysokých dávek antibiotik. Nebezpečí onemocnění je v tom, že i po přeléčení zůstávají Borrelie v organismu a po celý život zvířete se mohou opakovat klinické příznaky onemocnění.

Z těchto důvodů je velice důležitá prevence onemocnění, která spočívá v zabránění přisátí klíšťat, v časném odstranění přisátých klíšťat s desinfekcí vpichu a v ochranném očkování. Zatímco u lidí zatím není registrována očkovací látka, psy a kočky je možné proti této nebezpečné nemoci vakcinovat. Vakcinaci bych každopádně doporučovala u zvířat, která se pohybují často ve volné přírodě a v ohniskových oblastech tohoto onemocnění, kam okolí Brna a českomoravská Vysočina také patří. Očkování se provádí jednou ročně, nejlépe těsně před začátkem seozny klíšťat a v naší ordinaci jsme u žádného pacienta nepozorovali nežádoucí účinky. Majitelé očkovaných pejsků pak mohou bez obav vyrazit do malebných okolních lesů.

MVDr. Jolana Kaplanová a kol., veterinární ordinace SANOVET